מיגרנה: מהי אאורה?

תוכן עניינים

אאורה (הילה) הינה תופעה חושית, בעיקר אופטית, המופיעה בצורות שונות כמו מראות פנומנליים כגון זוהר הקוטב או ההתפזרות ושבירה של קרניים ממקורות אור שונים – נורת חשמל, נר, השמש וכדומה.  

אאורה מופיעה גם בהקשר של מיגרנה, כאשר לעיתים כשעה לפני כאב הראש מופיעה אאורה. נהוג להבחין בין שני סוגי התקפי מיגרנה: מיגרנה עם אאורה – שאופיינית בקרב כשליש מבין הסובלים מהתקפי מיגרנה, ומיגרנה ללא אאורה. מיגרנה עם אאורה נחלקת למספר סוגים המתוארים בהמשך.

 

מהם התסמינים שאופייניים לאאורה?

 

אמנם אאורה איננה מצב מסכן חיים אבל כשהיא מתרחשת, ובפרט כשמדובר בפעם הראשונה, היא עלולה להבהיל ולהטריד. כמו כן, כדאי מאד לקבל ייעוץ רפואי כדי לשלול מצבים חמורים שעלולים לגרום לה, מלבד מיגרנה.

אאורה היא פעילות נוירולוגית ממוקדת, כלומר היא תסמין ממקור עצבי, במרבית המקרים מדובר בתסמין אופטי, חזותי, אבל יש לתופעה גם ביטויים נוספים.

אאורה נחשבת כאחד השלבים של התקף מיגרנה. ליתר דיוק – אאורה היא השלב השני בהתקף (בין שלב הפרודרום לבין שלב כאב הראש), אלא שכאמור, רק כשליש מהסובלים מהתקפי מיגרנה יחוו גם אאורה. נהוג לתאר אאורה כתופעה שמתפתחת בהדרגה במשך 5 עד 20 דקות ונמשכת עד שעה.

כאמור, התיאורים השכיחים לאאורה קשורים לראייה, אך מלבד ביטויים חזותיים, אאורה יכולה להתבטא בביטויים חושיים נוספים, כמו נימלול המורגש כעקצוץ באחת הידיים, קשיים בדיבור וחולשה בשרירים.

 

מהם הסוגים השונים של אאורה?

 

ישנם מספר סוגים של אאורה שמתאפיינים בתופעות שונות. בהם:

 

אאורה חזותית (ויזואלית)

 

כאמור, התסמינים הקשורים לראייה הם השכיחים ביותר. בהם: הבהוב, הבזק או נצנוץ של אור, מראה של קווים משוננים ומזגזגים, נקודות בהירות או שחורות, מראות מעוותים (תסמונת אליס בארץ הפלאות) וכדומה. יש שאצלם הראייה נעשית מטושטשת או מעורפלת, ויש שמופיעים כתמים עיוורים (סטוקומה) – כלומר סוג של אובדן ראייה חלקי, שהינו זמני, בדרך כלל. תסמינים אלה חולפים, בממוצע, לאחר 20-30 דקות. התסמינים יכולים להופיע באופן מיידי וסוער, או להתפתח בהדרגה.

 

אאורה תחושתית (סנסורית)

 

 

התחושות האופייניות לסוג זה של אאורה הן נמלול ועקצוץ בצורה של מחטים וסיכות, שנעים באיטיות מנקודה אחת לאזורים אחרים ומשפיעים בעיקר על צד אחד של הגוף ו/או הלשון.   

 

אאורה שפתית 


בסוג זה של אאורה מופיעות הפרעות דיבור שנגרמות בגלל קושי בהיגוי, קושי בהנעת איברי הפה (מוטורי) או קושי הנובע מהפרעה תחושתית (סנסורית), אך לא תמיד ניתן לדעת בוודאות מהו הגורם להפרעה ולקושי בדיבור. הפרעות אלה נמשכות בדרך כלל 20-40 דקות.

 

אאורה מוטורית

 

התסמינים כוללים בעיות מוטוריות, כלומר הפרעות בכושר התנועה, שמתרחשות בדרך כלל בצד אחד של הגוף, ומערבות, למשל את יד ורגל ימין (או שמאל). מדובר באאורה ממושכת יותר מאאורה חזותית או אאורה תחושתית, העשויה להימשך מעל שעה ועד 72 שעות.

סוג זה של אאורה נדיר למדי, ומבחינה רפואית מזוהה גם כתת קבוצה, שנקראת מיגרנה המיפלגית – ביטוי שמשמעותו שיתוק בחצי גוף, או מיגרנה משפחתית (כשקיים קרוב משפחה מדרגה ראשונה שסובל ממנה). מיגרנה המיפלגית נפוצה יותר בקרב גברים, וישנם 3 גנים שזוהו כאחראים לתסמונת המשפחתית.

 

אאורה של גזע המוח (בזילארית)

 

סוג נדיר זה כולל לפחות שני תסמינים הכוללים הפרעות חזותיות, סחרחורת וחוסר יציבות, צלצול באוזניים (טינטון), עקצוץ ברגליים ובידיים, קשיים בדיבור, ובעיות בשמיעה. בדרך כלל התסמינים יופיעו באופן הדרגתי, יהיו הפיכים, וילוו בכאב ראש שיופיע תוך כשעה.

 

כיצד מאבחנים מיגרנה עם אאורה?

 

אבחון מיגרנה עם אאורה מתבסס על תיאור של הסימנים והתסמינים, על בחינת ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית ועל בדיקות רפואיות. כאמור, אאורה יכולה להיות ביטוי של מצבים רפואיים נוספים, מלבד מיגרנה, ובפרט אם אאורה מופיעה ללא כאב ראש או אם הפרעות הראייה משפיעות רק על עין אחת. על כן, ייתכן שהרופא המטפל ימליץ על ביצוע בדיקות מסוימות כדי לשלול את אותם מצבים רפואיים, כמו מיגרנה של העין או אפילפסיה וכן מצבים חמורים ומסכני חיים כגון שבץ מוחי.

מדובר בבדיקות שונות, כמו בדיקות דם, צילום רנטגן, סריקת CT או MRI, שיכולות לסייע באבחון של גורמים אחרים כמו זיהום ודימום, וכן בבדיקות נוירולוגיות בתחומים שונים: ראייה, קואורדינציה, רפלקסים, תחושות ועוד. גם זאת, במטרה לשלול סיבות או מחלות נוספות שעלולות לגרום לאותם תסמינים, כמו הפרעות במערכת העצבים, אפילפסיה ומצבים מוחיים כגון שבץ מוחי העלולים לגרום לתסמיני אאורה. ייתכן שהרופא יפנה לבדיקות אצל רופא עיניים, במטרה לאבחן או לשלול בעיות ומחלות עיניים, כמו מיגרנה של העין ומחלות נוספות, שעלולות לגרום להופעת אאורה.   

 

כיצד מטפלים במיגרנה עם אאורה?

 

הטיפול התרופתי במיגרנה עם אאורה או ללא אאורה זהה והוא נחלק לשני סוגים: תרופות להקלה בתסמינים ותרופות מניעתיות. 

להקלת התסמינים יומלץ על שימוש במשככי כאבים, בתרופות ללא מרשם רופא ובתרופות ספציפיות למיגרנה שניתן לרכוש במרשם רופא. יעילותן של התרופות עולה כשהן נלקחות מוקדם עם הופעת התסמינים הראשונים.

התרופות הספציפיות למיגרנה הן תרופות ממשפחת הטריפטנים. אלה תרופות במרשם רופא בדרך כלל, שחוסמות את מסלול הכאב במוח. תרופות נוספות שניתן לקחת, במרשם רופא וללא מרשם, הן תרופות נוגדות בחילה. גם כשמדובר בתרופות נוגדות בחילה ההמלצה היא ליטול אותן מיד עם הופעת התסמינים.

את התרופות המניעתיות יש ליטול באופן קבוע, בדרך כלל מדי יום, כדי להפחית את תדירות התקפי המיגרנה ואת חומרתם. בתרופות המניעתיות נכללים סוגים שונים של תרופות: חוסמי בטא, נוגדות פרכוסים (תרופות שניתנות לטיפול באפילפסיה) ועוד. תרופות מניעתיות נוספות הן נוגדנים ל-CGRP הניתנים כזריקה אחת לחודש, או אחת לשלושה חודשים. תרופות מניעתיות מיועדות לסובלים מהתקפי מיגרנה קשים ותכופים ולמי שסובלים מתסמינים בצורה משמעותית. 

מלבד טיפול תרופתי, מומלץ להיעזר בטיפולים לא תרופתיים כגון מכשירי גירוי חשמלי (נוירומודולציה), תרגול מדיטציה ושיטות להרפיה שמפחיתות מתח (סטרס), הקפדה על שעות שינה, ואכילה ושתייה לעתים קרובות ועוד.

 

מה הקשר בין מיגרנה עם אאורה ואפילפסיה?

 

מיגרנה ואפילפסיה הן שתיהן הפרעות נוירולוגיות שכיחות, אם כי מיגרנה שכיחה יותר. מחקרים רבים מראים קשר בין שתי ההפרעות. שתיהן מתרחשות בהתקפים וחלק מהתסמינים שלהן משותפים או דומים מאד, עד כי לפעמים קשה להבחין בניהם. במחקרים רבים נמצא כי הסובלים מאפילפסיה נמצאים בסיכון מוגבר למיגרנה, כמעט פי שניים מהאוכלוסייה הרגילה.

במקרים רבים מי שאובחנו עם אפילפסיה סובלים מכאבי ראש דמויי מיגרנה ובקרב הסובלים ממיגרנה יש החווים פרכוסים דמויי אפילפסיה. תופעה זו תוארה בהקשר של מיגרנה עם אאורה, ומכונה לעיתים Migralepsy. לעיתים הסובלים מאפילפסיה חווים אאורה בסוג מסוים של פרכוסים (ממוקד), בפרט בתחילתו. התופעה המתוארת נמשכת שניות בודדות. 

כמו כן  לעתים הסובלים ממיגרנה מטופלים בתרופות נוגדות פרכוסים.

 

מה הקשר בין מיגרנה עם אאורה ושבץ מוחי?

 

שבץ מוחי הוא מצב מסכן חיים שנגרם בגלל הפרעה בזרימת הדם לחלק מסוים במוח. ההפרעה בזרימה יכולה להיגרם בגלל קריש דם או חסימה של כלי הדם – מצב שנקרא גם שבץ איסכמי ומהווה את הגורם העיקרי לאירוע מוחי.

כמו כן, מחקרים מוכיחים כי הסובלים ממיגרנה, במיוחד מיגרנה עם אאורה, נמצאים בסיכון מוגבר לשבץ איסכמי וייתכן שאף למחלות לב וכלי דם (אירועים קרדיוווסקולריים – CVD) אחרים, כמו אוטם שריר הלב (התקף לב), תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) ומוות כתוצאה ממחלות לב וכלי דם.