מיגרנה: מהי מיגרנה של העין?

תוכן עניינים

מהי מיגרנה של הרשתית?

מיגרנה מתוארת ככאב פועם, חריף ומייסר, בצד אחד של הראש. לרוב, זהו כאב ראש הנמשך בין 4 שעות ל- 72 שעות. במרבית המקרים מתלווים לכאב הראש תסמינים כגון בחילה, הקאה, רגישות לאור ולצליל. אחד התסמינים המוכרים והמטרידים במיוחד נקרא אאורה: זהו תסמין המופיע בשליש מהמקרים, לעתים אפילו לפני הופעת כאב הראש. אאורה הוא תסמין שמתבטא תופעות שונות הקשורות לראייה, כגון הבזקי אור, הופעת נקודות שחורות או בהירות אך יכול לכלול תופעות שאינן קשורות לראיה, כמו נימול והפרעות בדיבור.

אולם קיים סוג נוסף של מיגרנה, בו הפרעת הראייה הינה התסמין הבולט, וזו מופיעה לעתים ללא כאב ראש. סוג זה של מיגרנה מוכר פחות ושמו מיגרנה של הרשתית, הנקראת לעתים מיגרנה של העין או מיגרנה של העיניים ובלועזית  – Ocular Migraine או Retinal Migraine.

הגדרת מיגרנה של הרשתית לעיתים עלולה לבלבל, שכן יש המתייחסים אל מיגרנה של הרשתית כסוג של אאורה. על כן חשוב להדגיש, כי כשמדובר במיגרנה של הרשתית האאורה מאופיינת בעיוורון זמני בעין אחת בלבד, אשר מתפשט באופן הדרגתי, נמשך בין 5 דקות ל-60 דקות. לעתים לאחר הופעת ההתקף עלול להופיע כאב ראש.

מהם הגורמים למיגרנה של הרשתית?

מיגרנה של הרשתית נגרמת בגלל ירידה בזרימת הדם בעיניים. בדרך כלל זה קורה בגלל ליקויים בכלי הדם בעיניים. סיבות רבות עלולות לגרום לליקויים הללו, בהם:

 • לחץ (סטרס)
 • עישון
 • לחץ דם גבוה, יתר לחץ דם
 • שימוש בהורמונים, כמו גלולות למניעת הריון
 • הימצאות בגובה רב
 • התייבשות
 • רמת סוכר נמוכה בדם
 • הימצאות בתנאי חום גבוהים
 • שימוש בסמים.

 

במרבית המקרים, כאמור, העיוורון הינו זמני, שכן זרימת הדם מתחדשת במהירות ולא נגרם לעין נזק בלתי הפיך או קבוע. עם זאת, חשוב להדגיש כי קיים סיכון שזרימת הדם המופחתת עלולה לפגוע ברשתית ובכלי הדם של העין, אם כי אובדן ראייה קבוע הוא מצב נדיר.

חשוב להדגיש, כי במקרים מסוימים אובדן ראייה בעין אחת עלול להעיד על מצב חמור שאינו מיגרנה של הרשתית ועל כן התקף מסוג זה מחייב פנייה לטיפול רפואי.

 

מי נמצא בסיכון לסבול ממיגרנה של הרשתית?

מיגרנה של הרשתית אופיינית בצעירים (מתחת לגיל 40) ובמרבית המקרים הסובלות הן נשים. יחד עם זאת, התופעה שכיחה גם בקרב מי שיש במשפחתם נטייה למיגרנה, שאובחנו עם מיגרנה או בעלי נטייה לכאבי ראש.

כמו כן, מיגרנה של הרשתית עלולה לתקוף את מי שאובחנו עם מחלות כגון זאבת ומחלות אוטואימוניות נוספות, אפילפסיה, הפרעות בעורקים כגון חסימה באחד העורקים המובילים דם לעין או דלקת עורקים כללית, הפרעות בקרישיות הדם ועוד.

הידעת?

הרשתית היא רקמה שנמצאת בחלקה האחורי של העין. הרשתית מכילה מיליוני תאי עצב רגישים לאור, שתפקידם להמיר את חלקיקי האור החודרים לעין לאותות עצביים. האותות העצביים מועברים באמצעות עצב הראייה אל המוח, שם הם מפוענחים לתמונות, כלומר לאותם מראות שהעיניים "רואות".

מהם התסמינים של מיגרנה של הרשתית?

מיגרנה של הרשתית עלולה לכלול תסמינים מדאיגים, וכאמור – כדאי מאד לפנות לייעוץ רפואי כשהם מתרחשים, אם כי במרבית המקרים מדובר בתופעה חולפת ללא פגיעה ממשית בראייה. 

יש הסובלים ממיגרנה ברשתית כל כמה חודשים, אם כי התדירות יכולה להשתנות, אך כדי לא להתבלבל בין התקפי מיגרנה של הרשתית לבין אאורה כדאי להכיר את התסמינים. כשמדובר במיגרנה של הרשתית:

 • אובדן הראייה הינו חלקי או מוחלט אך מתרחש רק בעין אחת, ויכול להימשך 5-60 דקות, לפני שהראייה חוזרת בהדרגה
 • לעתים יופיע כאב ראש יכול להתרחש לפני, במהלך או אחרי הפרעת הראייה
 • ההתקף כולל ראייה מטושטשת שמתעמעמת באיטיות
 • יופיעו בתחילתו של ההתקף הבזקי אור, מעין פסיפס של כתמים המתרחבים עד כדי אובדן ראייה מוחלט.

אל מי כדאי לפנות כדי לאבחן מיגרנה של הרשתית?

כשהראייה מתדרדרת באופן פתאומי ומהיר, ההמלצה היא לפנות לרופא המשפחה, לרופא עיניים או לנוירולוג באופן מידי.

משום שמדובר בהתקפים קצרים יחסית, בדרך כלל הבדיקה הרפואית תתרחש לאחר שהתסמינים ייעלמו, על כן האבחון יתבצע על סמך תיאור התסמינים. אם בכל זאת ניתן להגיע לרופא עיניים בזמן ההתקף עצמו, הרופא יוכל לבחון את זרימת הדם לעיניים באמצעות מכשיר אופטלמוסקופ או מנורת סדק – שהם מכשירים דמויי מיקרוסקופ המורכבים מעדשה מגדילה ומקור אור.

במקרים מסוימים, הרופא ימליץ על בדיקות נוספות כמו בדיקת CT או MRI. זאת על מנת לשלול מחלות אחרות חמורות יותר.

כיצד מתבצעת בדיקה של רשתית העין?

בדיקת רשתית אינה כואבת ואינה דורשת הכנה מוקדמת. הבדיקה אורכת כשעתיים ונחוץ להגיע אליה עם מלווה.

 כ-20 דקות לפני תחילת הבדיקה, הרופא יטפטף לעין טיפות מרחיבות אישונים. כשהטיפות יתחילו להשפיע, זה יקל על הרופא לראות את חלקי העין האחוריים, זהו תנאי הכרחי להתחלת הבדיקה. במהלך הבדיקה הרופא ינחה את הנבדק להביט לכיוונים שונים במטרה לבחון את העין בצורה יסודית ואת הרשתית במלואה.

כיצד מטפלים במיגרנה של הרשתית?

הטיפול במיגרנה של הרשתית מכוון להקלת כאבים ולמניעת הסיבות שעלולות לגרום להפרעה בכלי הדם ברשתית.

בין השאר, הרופא עשוי להמליץ על תרופות שונות, כגון אלה המומלצות לטיפול בסוגים אחרים של מיגרנה, כמו תרופות לשיכוך כאבים, תרופות מניעתיות מסוג חוסמי בטא ועוד. עם זאת, כשמדובר במיגרנה של הרשתית, לא ניתן להשתמש בכל התרופות המומלצות לטיפול במיגרנה עם אאורה, כמו תרופות ממשפחת הטריפטנים ותרופות נוספות המיועדות לטיפול במיגרנה.

חשוב לציין כי למרות התקדמות המחקר והמדע, עדיין קיים צורך במחקרים נוספים אודות הדרך הטובה ביותר לטפל או למנוע מיגרנה של הרשתית.