הטיפול במיגרנה

תוכן עניינים

כ-10% מהאוכלוסייה ברחבי העולם סובלים ממיגרנה, ובפרט בנשים, שסובלות ממנה פי שלושה לעומת גברים. במרבית המקרים מיגרנה מופיעה לראשונה בגיל ההתבגרות, אך ההתקפים מגיעים לשיאם במהלך העשור הרביעי לחיים. בחלק ניכר מן המקרים התקפי מיגרנה נעשים חמורים ותכופים פחות, באופן הדרגתי, בגילאים מבוגרים יותר.

מיגרנה מתוארת ככאב פועם, חריף ומייסר, באזור אחד של הראש. להתקף מיגרנה יש בדרך כלל שלבים מוגדרים, הכוללים תופעות נוספות פרט לכאבי ראש. מדובר בתסמינים הקשורים בחלקם למערכת העצבים, שמופיעים בקרב כשליש מן הסובלים מהתקפי מיגרנה. בהם: בחילה, הקאה, רגישות לאור, רגישות לצליל, אאורה ועוד.

השלבים של התקפי מיגרנה

מבחינה רפואית, נהוג לחלק התקפי מיגרנה ל-4 שלבים, אך חשוב לציין כי לא כל הסובלים ממיגרנה חווים את כל השלבים, ולא בכל התקף מיגרנה יופיעו כל שלבי ההתקף.

אלה השלבים:

 1. פרו-דרום (Prodrome)

  זהו שלב מקדים להתקף מיגרנה, שיכול להתרחש מספר שעות, לעתים ימים, לפני הופעת כאב הראש, עם או ללא תסמינים נוספים. בין התופעות המקדימות: עצבנות, דיכאון, אופוריה, השתנה מוגברת, תשישות, תשוקה למזונות מסוימים, רגישות לריח, נוקשות, פיהוק בלתי נשלט ועוד.

 2. אאורה (Aura)

  שנקראת בעברית גם הילה. אאורה נחשבת לשלב השני של התקף מיגרנה. מדובר בתופעות אופטיות, במרבית המקרים, אך אאורה יכולה להתבטא גם בתופעות עצביות נוספות, כגון הפרעות בתחושה, הפרעות בדיבור, הפרעות תנועה ועוד. נהוג להבחין בשני סוגי התקפי מיגרנה: מיגרנה עם אאורה – שאופיינית בקרב כשליש מבין הסובלים מהתקפי מיגרנה, ומיגרנה ללא אאורה.

 3. כאב ראש

  במרבית המקרים הכאב מלווה בתסמינים שהוזכרו – בחילה, הקאה, רגישות מוגברת לאור, לקול ולריח, לעתים בתוספת סחרחורת ובלבול. שלב זה יכול יכול להימשך בין 4 ל-72 שעות.

 4. פוסט-דרום (Postdrome)

  שלב זה, המכונה גם "שלב ההחלמה" מתאפיין בהיעלמות של כאב הראש החריף, בצורה הדרגתית בדרך כלל, אם כי לעתים היעלמות הכאב מלווה בתופעות כגון תשישות, חולשה, בלבול, תחושת כובד וטישטוש (יש המתארים זאת כ"האנג אובר").

כיצד מטפלים במיגרנה?

לטיפול התרופתי במיגרנה ישנן שתי מטרות עיקריות: הראשונה היא הקלת התסמינים והכאבים בזמן ההתקף, השנייה היא מניעה של התקף או התקפים נוספים.

 

תרופות להקלת תסמינים

תרופות לשיכוך כאבים:
מרבית התרופות לשיכוך כאבים המומלצות לשימוש בעת התקף מיגרנה הן תרופות שנמכרות ללא מרשם רופא. ישנן תרופות המכילות בנוסף לחומר הפעיל גם קפאין (ראו מסגרת). 

כיצד משתמשים?

השימוש במשככי כאבים נחשב ליעיל כשהתרופה נלקחת עם הופעת התסמינים הראשונים.

טריפטנים:

נחשבים כמשככי כאבים ספציפיים למיגרנה, הגורמים לכלי הדם במוח להתכווץ. טריפטנים פועלים על קולטני סרוטונין במוח.

כיצד משתמשים?

השימוש בטריפטנים נחשב יעיל כשהתרופה נלקחת זמן קצר לאחר שכאב הראש החל.   

במקרים מסוימים, למשל כשהתקף מיגרנה צפוי סמוך להופעת הווסת, יומלץ על נטילת טריפטנים כמניעה, לפני הופעת סימנים להתקף.

תרופות נוגדות בחילה:
יש תרופות במרשם רופא ויש תרופות שניתן לרכוש ללא מרשם.

כיצד משתמשים?

ההמלצה היא ליטול תרופות אלה מיד עם הופעת הבחילה, לבד או עם תסמינים נוספים.

תרופות מונעות מיגרנה

כדי להפחית את תדירות התקפי המיגרנה ואת חומרתם יש ליטול תרופות למניעה באופן קבוע, בדרך כלל מדי יום. תרופות מונעות מיגרנה מיועדות למי שתדירות ההתקפים שלו גבוהה מ-4 התקפים לחודש, למי שניסו תרופות אקוטיות שונות בעבר, אך עדיין סובלים מהתקפי מיגרנה, למי שחווים שני התקפי מיגרנה קשים בחודש לפחות או כשהתסמינים ובמיוחד מסוג אאורה (

ישנם מספר סוגים של תרופות, מרביתן תרופות המיועדות למחלות אחרות שנתגלה כי הן יעילות למניעת התקפי מיגרנה.

תרופות להורדת לחץ דם:
תרופות הנקראות חוסמי בטא, שמיועדות לטיפול בלחץ דם גבוה, הן התרופות השכיחות ביותר בשימוש למניעת מיגרנה, אמנם לא ברור כיצד חוסמי בטא משפיעים, אך יעילותם הוכחה במחקרים.

נוגדי אפילפסיה (תרופות מונעות כפיון, תרופות נוגדות פרכוסים):

גם תרופות אלה הוכחו במחקרים כיעילות במניעת מגרנה במידה זהה לזו של חוסמי בטא, בגלל יכולתן להשפיע על תאי עצב מסוימים במוח.

תרופות אלה מיועדות בעיקר למי שניסו שיטות ותרופות שונות בעבר, אך עדיין סובלים מהתקפי מיגרנה, למי שחווים שני התקפי מיגרנה קשים בחודש, לפחות או כשהתסמינים ובמיוחד מסוג אאורה (Aura) הינם משמעותיים.

חוסמי CGRP:  
אלו תרופות חדשות יחסית המכילות נוגדנים שחוסמים חלבון או את הרצפטור לחלבון מסוים בשם CGRP (נוגדנים מונוקלונליים הקשורים לגן קלציטונין Calcitonin gene-related peptide). לחלבון CGRP יש תפקיד בתהליך העברת הכאב. התרופות ניתנות בהזרקה, אחת לחודש או אחת לשלושה חודשים .

מה  עוד עוזר למיגרנה?

מלבד תרופות, להן יש כידוע תופעות לוואי, ישנם גורמים ושיטות מוכחות המסייעים בהפגת מיגרנה. בהם: שינויי תזונה, שינוי התנהגותי, טיפולים לא תרופתיים ועוד. טיפולים אלה מתאימים במיוחד ועשויים להקל על סבלם של מי שמצבים רפואיים מונעים מהם את השימוש בתרופות שונות, למשל בגלל התנגשות בין תרופות המיועדות למיגרנה ותרופות אחרות הניטלות באופן קבוע.

 

גירוי חשמלי (נוירומודולציה)

נוירומודולציה היא ויסות עצבי המבוצע בעזרת גלים חשמליים שמגרים את המוח. טיפול במיגרנה באמצעות נוירומודולציה מהווה אפשרות טיפולית למי שמעדיפים מסיבות שונות להקל התקף מיגרנה ותסמיני מיגרנה ללא שימוש בתרופות. 

Nerivio הוא מכשיר חדש המולבש על הזרוע וניתן במרשם. זהו מכשיר אלקטרוני אלחוטי הגורם לנוירומודולציה חשמלית מרוחקת (Remote Electrical Neuromodulation‏ – REN), ומגרה את העצבים הפריפריים בחלק העליון של הזרוע לצורך יצירת מיסוך כאב (Conditioned Pain Modulation‏ – CPM) – מנגנון אנדוגני של שיכוך כאבים שבו גירוי מותנה מדכא כאב באזורים מרוחקים בגוף.

 

רפואה משלימה:   דיקור סיני, ביופידבק ועוד

דיקור סיני (אקופונקטורה)

מספר מחקרים הוכיחו כי שימוש בדיקור סיני עשוי להועיל לסובלים ממיגרנה. הדיקור הסיני, שנקרא גם אקופונקטורה, כרוך בהחדרת מחטים דקיקות ומיוחדות לנקודות מסוימות ומוגדרות על פני העור.

על פי הרפואה הסינית, ישנם מספר אברים שמעורבים בהופעה של מיגרנה: הכבד וכיס המרה, הקיבה והמעיים ושלפוחית השתן. כידוע, על פי גישת הרפואה הסינית כאב וחולי נגרמים בגלל חוסר איזון באנרגיית החיים (הצ'י) הזורמת בערוצים שנקראים "מרידיאנים". ערוצי האנרגיה הללו פרושים לאורכו ולרוחבו של הגוף. כל אחד מן המרידיאנים קשור לאיבר או אברים מסוימים בגוף, דרכם הוא עובר. על כן, מרפא בדיקור סיני יבצע אבחון שיסייע לו לקבוע באילו אברים מתקיים חוסר איזון שגורם למיגרנה, ויבצע את הדיקור במרידיאן המסוים הקשור ואותו איבר או אברים.  


הזרקות של רעלן מרפה שרירים

הזרקות מרפי שרירים לראש, לצוואר ולמצח הוכחו כיעילות בקרב מטופלים מסוימים הסובלים ממיגרנה. חשוב להדגיש כי מדובר בטיפול המביא להקלה זמנית בלבד, וכי יש לחזור על ההזרקות אחת ל-3 חודשים.

 
ביופידבק

שיטת הביופידבק (משוב של הגוף) נחשבת כשיטה לא תרופתית לטיפול במיגוון בעיות והפרעות, בהן מיגרנה. בשיטת ביופידבק לומדים לרכוש שליטה בתגובות אופייניות למצבי מתח (סטרס) וכאב. הטיפול בביופידבק כרוך בהצמדת חיישנים לקצות האצבעות ומעקב עצמי אחר מדדים שונים המוצגים באמצעים ויזואליים.

צמחי מרפא, ויטמינים ומינרלים

ישנם מספר תכשירים טבעיים, חלקם אף הוכחו במחקרים ומומלצים על ידי רופאים, המקלים כאבי ראש ותסמינים של מיגרנה ולעתים עשויים גם למנוע התקף מיגרנה או להפחית מחומרתו. בין השאר, מדובר בצמחי מרפא כמו בן-חרצית (Feverfew) וחמאתן .(Butterbur) כך גם לגבי תוספי תזונה שונים כמו ויטמין B2 (ריבופלבין) וקו-אנזים Q10.

האם וכיצד קפאין מעביר מיגרנה?

קפאין הוא החומר הפעיל שיש בקפה, בתה, במשקאות אנרגיה שונים ועוד. לקפאין יש השפעות שונות על מערכת העצבים המרכזית, חלקן מועילות, אחרות עלולות להזיק. רבים מדווחים כי ביום שאינם צורכים את כמות הקפאין לה הם רגילים מדי יום  מתפתח אצלם כאב ראש או התקף מיגרנה, אם כי הסיבה לכך אינה ברורה.

במחקרים שונים נמצא כי תוספת של קפאין לתרופות לשיכוך כאבים ללא מרשם, ועוד, עשויה לשפר את יעילות התרופות. כמו כן, נמצא כי שתיית כוס קפה בסמוך לנטילת תרופה לשיכוך כאבים עשויה לשפר את פעילות התרופה.

עם זאת, במחקר שהתבצע באוניברסיטת הרווארד העריכו כי שתייה של כמות מסוימת של קפה ומשקאות נוספים המכילים קפאין דווקא עלולה לגרום להתפרצות של התקף מיגרנה.

 

 שינויים בהרגלי החיים

אחת ההמלצות המקובלות לסובלים ממיגרנה היא לבצע שינויים מסוימים באורח החיים, בעיקר כדי לנסות ולהפחית את הטריגרים להתקפי מיגרנה. בין השאר, מומלץ:

 • לעסוק באופן קבוע בפעילות גופנית אירובית, כגון הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה, ריקוד ועוד
 • שינוי תזונתי: כידוע ישנם מזונות שונים שמהווים טריגרים. בין המזונות המוזכרים: אלכוהול, שוקולד, גבינות קשות, מונוסודיום גלוטמט (MSG), אספרטיים (ממתיק מלאכותי) שמרים, בשר מעובד, סוגים שונים של פירות טריים ויבשים, מזון משומר, משקאות תוססים ועוד.
 • להימנע ממצבי רעב או צמא, כמו למשל בגלל צום
 • להקפיד על שעות שינה, עודף או חוסר שינה נחשבים כטריגרים להתקף
 • להפסיק לעשן
 • להימנע או להפחית את צריכת האלכוהול